Jak przycinać maliny

06 Feb 2024

Podczas rozmów telefonicznych często pytają nas Państwo o cięcie malin tradycyjnych lipcowych oraz jednorocznych, tzw. powtarzających.

Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w porządny sekator, bo cięcie nożem może okazać się zgubne zarówno dla użytkownika jak i dla roślin. Sekator ogrodniczy ma specjalnie wyprofilowane ostrza, które ułatwiają cięcie różnych pędów (róże, winorośle, borówki, jagody).

Maliny lipcowe, owocujące na dwuletnich pędach np: Tulameen przycinamy od razu po owocowaniu. Po zbiorze owoców należy wykonać cięcie przy ziemi pędów, które owocowały. Wycięte pędy malin najlepiej jest spalić. Lepiej cięcia malin nie odkładać do jesieni czy przyszłej wiosny, tylko usunąć je jeszcze zielone i ulistnione. Jeżeli pozostawimy pędy malin, mogą się na nich rozmnożyć grzyby pasożytnicze. W ten sam sposób postępujemy z maliną czarną i malinojeżyną.

Cięcie malin należy także wykonywać ze względu na to, by nie dopuścić do zbytniego zagęszczania się krzewów. Co roku trzeba usunąć część pędów jednorocznych. Najlepiej zostawić tylko 5-7 najsilniejszych, a następnie skrócić je o 1/4 długości  (jeżyny na wysokości 1,6-1,8 m). Cięcie najsłabszych młodych pędów i pędów dwuletnich malin pozwala utrzymać odpowiednią siłę wzrostu i zapewnia obfite owocowanie krzewów.

jesienne cięcie malin

cięcie malin

Cięcie malin jesiennych, owocujących na pędach tegorocznych typu, Delniwa, Polana, czy żółta Golden Queen jest bardzo proste. Krzewy przycinamy przy ziemi po zakończeniu zbiorów późną jesienią lub bardzo wczesną wiosną. Pędy tniemy na wysokości 5 cm nad powierzchnią ziemi, pobudzając rozwój nowych pędów owoconośnych. Jeśli usunie się tylko górne, plonujące w tym roku części pędów, to w następnym roku z ich dolnych części można zebrać dodatkowy wczesny plon, ale jest on bardzo skromny i tego sposobu cięcia zazwyczaj się nie praktykuje.

 

Pamiętajmy też, aby zapewnić przepływ powietrza w dolnej części pędów, po prostu pozwólmy, aby hulał tam wiatr. Zbyt duże zagęszczenie pędów sprawia, że w powstałym mikroklimacie rozwijają się choroby grzybowe pędów i liści. Lepiej więc zostawić mniej pędów niż liczyć na to, że liczne małe pędy poradzą sobie z wilgocią.

Jak przycinać maliny

Więcej artykułów